Działalność statutowa CMAS prowadzona jest przez trzy podstawowe komitety tj. Komitet Sportowy, Techniczny i Naukowy oraz sześciu komisji tj. Młodzieżowej, Prawnej, Dyscyplinarnej, Medycznej, Odwoławczej i Filmowo- Fotograficznej.
Komitet Techniczny opracowuje i nadzoruje jakość oraz bezpieczeństwo szkolenia i nurkowania, zatwierdza narodowe programy szkolenia oraz wydaje międzynarodowe certyfikaty nurkowe.
Komitet Sportowy nadzoruje i organizuje działalność nad płetwonurkowaniem sportowym jako sport wyczynowy. W składzie płetwonurkowych dyscyplin sportowych znajdują się: pływanie w płetwach- monopłetwa i bi-finis, hokej podwody, rugby podwodne, orientacja podwodna, nurkowanie z zatrzymanym oddechem, łowiectwo podwodne, aquathlon, fotografia podwodna. Komitet sportowy opracowuje standardy regulaminów sportowych oraz wydaje międzynarodowe licencje zawodnicze za pośrednictwem zrzeszonych w nim narodowych organizacji sportowych. Do działalności Komitetu sportowego należy też zatwierdzanie rekordów i wyników zawodów oraz sprawuje kontrole antydopingową.
Komitet Naukowy organizuje oraz nadzoruje geologiczne i archeologiczne badania podwodne a także ochronę środowisko wodnego. W swojej działalności współpracuje z narodowymi ośrodkami badań, klubami płetwonurkowymi. Celem tej współpracy jest doszkalanie oraz uświadamianie środowisk nurkowych z tematyki ekologii oraz badań naukowych. Zachęca do ochotniczego, rekreacyjnego udziału w projektach ekologicznych oraz badawczych prowadzonych przez narodowe ośrodki badawcze.
CMAS zrzesza organizacje płetwonurkowe z ponad 100 krajów, które zrzeszają tysiące klubów i centrów nurkowych. Każda z federacji krajowych będąca członkami CMAS bez względu na rozmiar prowadzonej działalności nurkowej, ma takie same prawa i obowiązki wobec CMAS. Posiada też prawo do niezależności i wyłączności w działaniu na terenie własnego kraju, zgodnie ze swoimi doświadczeniami, tradycjami i przepisami.
Polska w 1959 r w Monako za pośrednictwem Komisji Turystki Podwodnej PTTK a obecnie Komisji Działalności Podwodnej PTTK, stała się członkiem CMAS.
W Polsce organizacja CMAS działa we współpracy z KDP PTTK (Komisja Działalności Podwodnej) , Polskim Związkiem Płetwonurkowania (od 1996 roku – Komitet Sportowy, od 2006 – Komitet Techniczny CMAS) i Ligą Obrony Kraju (od 2008 – Komitet Techniczny). Do chwili obecnej szkolą i certyfikują według standardów CMAS. W swojej działalności jako priorytet stawiają na jakość i bezpieczeństwo przeprowadzanych szkoleń. Certyfikaty CMAS uznawane są na całym Świecie a posiadanie ich świadczy o profesjonalnym szkoleniu i nabytych umiejętnościach.
Opracował: Tomasz Leśniewski
( źródło i fotografie: www.cmas.org oraz literatura nurkowa)